Translate

sobota, 6 kwietnia 2013

Motocyke ; cross - enduro


No to może na pierwszy post dam coś związane z motocyklami.

Enduro - jest to rodzaj sportu motorowego polegający na pokonaniu trasy o nawierzchniach asfaltowych oraz terenowych. W rajdach enduro mogą się ścigać motocykle o pojemnościach od 50 cm3 <cm sześciennych> do pow. 500 cm3. Podzielone są na poszczególne klasy : 

  • E1 - motocykle 125 cm3 2 takt* lub 250 cm3 4 takt*
  • E2 - motocykle 250 cm3 2 takt lub 450 cm3 4 takt
  • E3 - motocykle pow. 300 cm3 2 takt lub 450 cm3 4 takt

Motocykle enduro różnią się od motocykli motocrossowych ponieważ są wyposażone w homologację*. Muszą odpowiadać normom z kodeksu drogowego tzn, posiadac oświetlenie, homologowane opony, nie przekraczać norm hałasu i emisji spalin. 

  • 2 takt <silnik dwusuwowy> - jest to silnik spalinowy, w którym suw pracy następuje co drugi suw tłoka, a więc za każdym ruchem wału korbowego.
  • 4 takt <silnik czterosuwowy> - silnik spalinowy o spalaniu wewnętrznym wykorzystywany w samochodach, ciężarówkach, motocyklach oraz wielu innych maszynach.
  • Homologacja- pozwolenie na użytkowanie urządzenia na terenie kraju wydającego pozwolenie, przyznawane przez uprawnioną instytucję.


Za jakieś 3-4 godziny dodam następny post związany z motocyklami . Mam nadzieję, że się podoba jak narazie.

Brak komentarzy: